Pielęgnacja

Witamina ratująca włosy i skórę.

17.10.2020

Witamina ratująca włosy i skórę. Biotyna nie tylko w suplementach diety!


Biotyna, witamina B7, witamina H
Biotyna, znana również jako witamina B7, to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, która wspomaga prawidłowe funkcje metaboliczne, nerwowe, trawienne i sercowo-naczyniowe organizmu. Jest niezbędna do metabolizowania tłuszczów i węglowodanów oraz działa synergistycznie z kwasem pantotenowym (witamina B5), zwiększa grubość paznokci, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i wypadaniu włosów.
Biotyna aktywna jest tylko w postaci izomeru cis-D-(+)-biotyny. Jako sól sodowa rozpuszcza się dobrze w wodzie, natomiast w postaci czystej biotyny odmiennie - rozpuszcza się słabo tak w wodzie, jak i etanolu, eterze dietylowym czy naftowym. Promieniowanie UV źle wpływa na możliwości działania biotyny i ją dezaktywuje.

Znaczenie biotyny dla naszego organizmu
Włosy
Witaminy z grupy B pomagają tworzyć aminokwasy produkujące keratynę, z której składają się głównie nasze włosy. Przyjmowanie jej w małych dawkach lub spożywanie pokarmów bogatych w biotynę z pewnością sprzyja utrzymaniu zdrowych włosów i ich wzmocnieniu.
W czasie przeprowadzanych przez naukowców badań biotyna stosowana przez okres trzech miesięcy w połączeniu z cynkiem, krzemionką, witaminą C i białkiem morskim spowodowała rzadsze wypadanie włosów i szybsze tempo ich wzrostu.

Skóra
Biotyna wytwarza kwasy tłuszczowe, które odżywiają skórę, zapewniając w efekcie czystą cerę. Kiedy ochronna zewnętrzna warstwa jest niezrównoważona, skóra może stać się sucha i odwodniona. Biotyna pomaga w produkcji nowych komórek i wspiera prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, co wpływa na zdrowy stan skóry.

Paznokcie
Badania kliniczne udowodniły, że przyjmowanie biotyny może wzmocnić słabe, łamliwe paznokcie. Wykazano 25-procentowy wzrost grubości płytki paznokci u osób, które zaczęły przyjmować biotynę. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla tych, którzy np. często chodzą do salonów paznokci i wskutek noszenia zbyt wielu odmian akrylu mają je cienkie i łamliwe.

Biotyna w kosmetyce
Biotyna to składnik kosmetyków, które powinny stosować osoby z cienkimi włosami, słabymi paznokciami i suchą skórą. Komponent ten stał się w ostatnich latach często wykorzystywany przez producentów, szczególnie w odżywkach do włosów i szamponach.
Biotynę można znaleźć również w kremach przeznaczonych do skóry tłustej, suchej, odwodnionej i podrażnionej. Dotyczy to zarówno cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Witamina B7 nawilża i wygładza skórę, łagodzi zaognienia oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną, przez co przyczynia się do jej mniejszego przetłuszczania się. Obecność biotyny sprawia, że skóra jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników środowiskowych.
Biotyna decyduje o składzie keratyny, ma działanie antyłojotokowe, korzystnie oddziałuje na suchą i łuszczącą się skórę, poprawia jej elastyczność, zmniejsza zmarszczki, likwiduje worki pod oczami, nawilża, zamyka pory oraz rozjaśnia przebarwienia. Ma działanie kondycjonujące włosy – zwiększa grubość, elastyczność i połysk, zapobiega ich wypadaniu oraz odbarwianiu. W preparatach do pielęgnacji paznokci powoduje poprawę twardości płytki i odporności na złamanie.

Przykłady:
Szampon do Włosów Wypadających dla Kobiet  HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/szampon-do-wlosow-wypadajacych-da-kobiet-koniczynkowa-wlosomyjka-kosmetyki-dla-200ml"Koniczynkowa HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/szampon-do-wlosow-wypadajacych-da-kobiet-koniczynkowa-wlosomyjka-kosmetyki-dla-200ml"  HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/szampon-do-wlosow-wypadajacych-da-kobiet-koniczynkowa-wlosomyjka-kosmetyki-dla-200ml"Włosomyjka HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/szampon-do-wlosow-wypadajacych-da-kobiet-koniczynkowa-wlosomyjka-kosmetyki-dla-200ml" - Kosmetyki DLA, 200ml
Szampon  efektywnie pielęgnuje i oczyszcza skórę głowy oraz włosy, wzmacniając je, odżywiając, zmniejszając wypadanie, zwiększając ich gęstość i grubość, a także nawilżając i pobudzając wzrost tzw. "baby hair". Obecność w składzie kozieradki, koniczyny czerwonej, mydlnicy lekarskiej, tataraku zwyczajnego poziewnika, cysteiny i biotyny odpowiada za niezwykłą skuteczność szamponu, dzięki której włosy odzyskują blask, sprężystość i nawilżenie.

Odżywka do Włosów Przeciw Wypadaniu z Biotyną - Super  HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/odzywka-do-wlosow-przeciw-wypadaniu-z-biotyna-super-siberica-professional-400-ml"Siberica HYPERLINK "https://eko-flower.pl/pl_PL/products/odzywka-do-wlosow-przeciw-wypadaniu-z-biotyna-super-siberica-professional-400-ml" Professional, 400 ml
Skład produktu oparty został na kompozycji hydrolatu z cytryńca chińskiego, żeń-szenia oraz biotyny. Dedykowany jest włosom wypadającym i przetłuszczającym się, chroniąc je, wzmacniając, pobudzając do wzrostu, regenerując oraz nawilżając.
Do hydrolatu z cytryńca chińskiego, żeń-szenia oraz biotyny dodano witaminę B6, B12, PP i taurynę - bioaktywne składniki odżywcze pozyskanie z roślin. Ta wyjątkowa receptura zaowocowała powstaniem odżywki, która wzmocni cebulki włosów, zapobiegnie ich wypadaniu, zregeneruje je, nawilży, a także przyspieszy wzrost.

Niedobory biotyny
Niedobór witaminy B7 zdarza się dość rzadko. Objawem może być łuszczenie się skóry, łojotok, wypadanie włosów lub pogorszenie ich kondycji, w tym przedwczesne siwienie, zmniejszenie grubości oraz sprężystości, jak również rozdwajanie się i wiotkość płytek paznokciowych. Wszystko to spowodowane jest brakiem siarki, której źródłem są przede wszystkim aminokwasy – cystyna i metionina, ale również biotyna.
W przypadku takich objawów należy biotynę suplementować doustnie, ale również przydatne jest stosowanie - szczególnie w odniesieniu do włosów i paznokci - kosmetyków opartych na witaminie B7.